بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4

EXT3 RECOVERY

بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4

بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 : فایل سیستم های  Ext2 , Ext3 , Ext4 در نسخه های مختلف سیستم عامل لینوکس استفاده میشوند. و درایوها یا پارتیشنهای دیسکها در لینوکس با این فایل سیستم ها فرمت میشوند. لینوکس دارای فایل سیستم های مختلف از جمله  Ext2، Ext3، JFS و Reiser است.

EXT2 و EXT3 رایج ترین فایل سیستم لینوکس هستند. و بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 هم رایج ترین نوع بازیابی در سیستمهای لینوکس است . هنگامی که فایلهای اطلاعات مهم خود را در لینوکس از دست می دهید و می خواهید آنها را بازگردانید، بدانید که رسانه افزار در بازیابی اطلاعات لینوکس و بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 و فایلهای از دست رفته، حذف شده، خراب و یا آسیب دیده ، روی کامپیوتر دسکتاپ، لپ تاپ یا سرور یا ذخیره سازهای سازمانی تخصص دارد.

بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4

رسانه افزار جستجو در فایل سیستم ها و بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 از دست رفته که با تمام نسخه های سیستم عامل لینوکس ساخته شده باشند را انجام داده و فایل های از دست رفته آنها را با موفقیت بازیابی می کند.

 

فایل سیستم EXT2

EXT2  یا دومین نسخه فایل سیستم  گسترش یافته EXT یکی از سیستم فایلهای هسته لینوکس است. و در ابتدا به عنوان جایگزینی برای فایل سیستم دارای محدودیت قبلی طراحی شده بود و بسیار سریع بود و جانشین آن، EXT3، یک فایل سیستم جدید که تقریبا به طور کامل با EXT2  سازگار است و اولین فایل سیستم پیش فرض در چندین توزیع لینوکسی همانند ردهت و دبیان بوده است. این فایل سیستم به دلیل استفاده نکردن از journaling برای فلش مموری ها توصیه میشود.

فایل سیستم  EXT3

EXT3 یا سومین فایل سیستم گسترش یافته یک فایل سیستم است که درسیستم عامل لینوکس استفاده می شود. فایل سیستم پیش فرض برای بسیاری از توزیع های محبوب لینوکس  مثل   Red Hat، Fedora  و Debian است.

EXT3 دارای مزیتهای در دسترس بودن، یکپارچگی داده ها، سرعت و انتقال آسان است . البته عملکرد و پرفورمنس و مقیاس پذیری آن کمتر از رقبای خود مانند ReiserFS  وXFS  است و جانشین آن Ext4 است .

 

از مزایای فایل سیستم Ext3 گرچه عملکرد و سرعت یا پرفورمنس و مقیاس پذیری آن کمتر از رقبای خود ext4 ، JFS، ReiserFS و XFS می باشد، اما ارتقاء آن از ext2 بدون نیاز به پشتیبان گیری و بازگرداندن داده ها انجام میشود و شما میتوانید فایل سیستم Ext2 را مستقیم  بدون گرفتن بکاپ و ریستور به Ext3 تبدیل کنید. ext3 همچنین از قدرت پردازنده کمتری نسبت به ReiserFS و XFS استفاده می کند. همچنین با توجه به سادگی آن امن تر از سایر فایل سیستم های لینوکس محسوب می شود . ext3 نسبت به ext2  دارای نمایه سازی HTree برای دایرکتوریهای  بزرگتر است و رشد فایل سیستم بصورت آنلاین انجام میشود. و دارای آی نود های دینامیک است که برای بازیابی، این یک مزیت قابل توجه است. چون فایل سیستم در مکان های ثابت و شناخته شده قرار دارد و ساختارهای داده های آن  دارای تعدادی افزونگی هستند و در موقع خرابیهای قابل توجه، ext2 یا ext3  شانس بازیابی دارند ، در حالی که یک فایل سیستم مبتنی بر ساختار درختی ممکن است قابل اصلاح نباشد.

از معایب فایل سیستم Ext3 محدودیت ساختاری آنست چون سعی شده با نسخه پیشین سازگار باشد، در بسیاری از ساختارهای روی دیسک محدودیت دارد مثلا هردایرکتوری می تواند حداکثر ۳۱۹۹۸ زیر دایرکتوری داشته باشد، زیرا یک inode می تواند حداکثر ۳۲،۰۰۰ لینک داشته باشد. فایل سیستم Ext3 امکان رفع پراکندگی یا defragmentation بلوکهای اطلاعات در سطح فایل سیستم بصورت آنلاین وجود ندارد. البته در حالت کلی ext3  نسبت به تکه تکه شدن فایل مقاوم است، ولی ext4 جانشین ext3 دارای ابزار رفع پراکندگی بلوکهای اطلاعات یا    defragmentation  آنلاین فایلها  بنام e4defrag   می باشد . فایل سیستم Ext3 از  Undelete یا بازیابی فایل های پاک شده پشتیبانی نمی کند. البته چند تکنیک و برخی از نرم افزارهای رایگان واختصاصی برای بازیابی فایل های حذف شده یا از دست رفته با استفاده از تجزیه و تحلیل فایل سیستم وجود دارد. با این حال، هرگز بازیابی فایل خاص شما را در بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 تضمین نمی کنند.موارد دیگری مثل ضعف در فشرده سازی و عدم پشتیبانی از اسنپ شات و ضعفهای کنترلی در فایل سیستم نیز از سایر معایب فایل سیستم Ext3 است .

 

فایل سیستم  Ext4

که اگر چه ext4 در ویژگیهایی مانند سرعت از ext3 خیلی بیشتر بهبود یافته است ، اما از تکنولوژی های قدیمی استفاده می کند. بهبود در مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان و سهولت مدیریت و همچنین بکار گیری تعدادی از ایده های طراحی مشابه از  Reiser3/4  مزایای آنست . این فایل سیستم از فایلهای بسیار حجیم  و ولوم های تا سایز یک اگزا بایت پشتیبانی میکند و درصورت استفاده از سکتور سایز ۴ کیلو بایتی تا ۱۶ ترابایت برای هر فایل را نیز میتواند پشتیبانی کند و هر دایرکتوری میتواند تا ۶۴۰۰۰ زیر دایرکتوری داشته باشد

 

بازیابی فایلها در Ext2 , Ext3 , Ext4  در رسانه افزار 

بازیابی درایو های لینوکس در رسانه افزار با داده های بازیابی شده در ساختار درختی قبلی خود انجام میشود . و ما مجموعه ای از راه حل ها را برای اکثریت موارد از دست دادن داده های شما فراهم کرده ایم  . بسته به وضعیت، می توان تجزیه و تحلیل عمیق متا دیتای فایل سیستم را برای یافتن فایل های از دست رفته انجام داد.

حتی اگر متا دیتا برای همیشه از بین رفته باشد، می توان موقعیت فایل ها را براساس مشخصات فایل سیستم یا موقعیت فایل ها و تجزیه و تحلیل محتویات فایل برای به دست آوردن نتیجه حداکثری و رسیدن به نتایج موفق  به انجام رساند.

 

 

سناریوهای از دست دادن اطلاعات در فایل سیستم های Ext2 , Ext3 , Ext4

مشکلات فیزیکی :

مهندسین بازیابی رسانه افزار فایل های از دست رفته از دستگاه های لینوکس که به دلایل مشکلات فیزیکی و آسیب های ناشی از نشت آب و مایعات ، افتادن و یا هر حادثه و مشکل دیگری که باعث آسیب فیزیکی دستگاه می شود را بازیابی می کنند .

مشکلات منطقی :

ما اطلاعات از دست رفته از انواع مختلفی از مشکلات نرم افزاری و منطقی مانند فایلهای حذف شده، ویروسی و قفل شده و خرابی های لینوکس را بازیابی کنیم.

 

عوامل خرابی هارد دیسک یامشکلات فیزیکی

هارد دیسک به دلایل مختلف خراب میشوند و برای کامپیوترهایی که لینوکس استفاده میکنند نیز هیچ استثنائی نیست. عوامل رایج که باعث خرابی هارد دیسک یا اطلاعات و بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 می شوند عبارتند از:

 • خرابی هد هارد دیسک
 • خرابی های مکانیکی هارد دیسک
 • افت یا افزایش ولتاژ
 • شوک و ضربه به هارد دیسک
 • آتشسوزی و گرمای زیاد
 • نشت آب یا مایعات
 • طوفان ، رعد و برق

عوامل از دست دادن اطلاعات یامشکلات منطقی

 • رونویسی شدن اطلاعات
 • حذف فایلها
 • حذف پارتیشنها
 • فرمت شدن مجدد دیسکها
 • ویروسی شدن
 • خرابی های فایل سیستم در لینوکس
 • و سایر مشکلات

 

سرورهای مجازی لینوکس و بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4

پشتیبانی از ماشینهای مجازی و ذخیره سازی RAID

رسانه افزار به شما اطمینان میدهد که از ایمیج دیسک و دیسک های مجازی و ماشین های مجازی تولید شده توسط سیستمهای مجازی سازی از جمله :

VMware Player, VMware Workstation, Microsoft Virtual PC, Microsoft Hyper-V, Parallels Desktop و غیره. با فایل سیستم Ext2-Ext4 به بهترین شکل داده های از دست رفته را به دست آورید. و با پشتیبانی از تمامی سطوح آرایه ها RAID بازیابی اطلاعات ازانواع سرور و RAID  و درایو لاجیکال با فایل سیستم Ext2-Ext4 را ممکن میسازد.

بازیابی انواع RAID  و آرایه ها در بخشهای مربوطه به تفضیل توضیح داده شده و همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره بازیابی ماشینهای مجازی و بازیابی سرورها و بازیابی سرورهای لینوکس به صفحات مربوطه مراجعه فرمایید.

 بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 در ذخیره سازهای  NAS 

امروزه  هر دو  Ext3 , Ext4 به طور گسترده ای در دستگاه های NAS  ساده و با تکنولوژی RAID مورد استفاده قرار می گیرند.تولیدکنندگان و فروشندگان NAS و کاربران خانگی اغلب فایل سیستم  EXT را به دلیل قابلیت اطمینان و ثبات آن انتخاب می کنند.

فایل سیستم  EXT  هنگامی که در NAS ها استفاده می شود، با MD-RAID و یا همراه با LVM کار می کند، بنابراین علل از دست دادن دیتا ها ممکن است:

 • خرابی فایل سیستم EXT 
 • خرابی MD-RAID
 • خرابی LVM metadata

در هر کدام از این شکست ها، رسانه افزار می تواند فایل سیستم EXT را بازیابی کند.


اگر شما نمی توانید به داده های ذخیره شده در ولوم EXT دسترسی پیدا کنید، می توانید از متخصصین بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 رسانه افزار کمک بگیرید و ذخیره ساز NAS  خود را به دفتر شرکت ارسال نمایید .

 اگر سیستم فایل EXT در NAS استفاده می شود، و قصد دارید فقط دیسکها را خارج کنید و برای ما ارسال کنید . فراموش نکنید که مهم است که دیسک های عضو آرایه را به ترتیب شماره گذاری و برچسب بزنید و اگر هارددیسکی معیوب در RAID  بوده و یا به تازگی خراب شده مشخص کنید تا ما بتوانیم تنظیمات اولیه و پارامترهای پیکربندی RAID  را سریعتر بازسازی کنیم اگر هارد جدیدی جایگزین هارد خراب نموده اید آن را هم مشخص کرده و به همراه یاداشتی از  مشکل اتفاق افتاده و مسیر و نام فهرست و فایلهای مهم به آدرس ما ارسال بفرمایید .

 

بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 :

 • خدمات بازیابی دیتابیس یا پایگاه داده در لینوکس
 • خدمات بازیابی سرورهای لینوکس
 • بازیابی سرورهای مجازی لینوکس
 • بازیابی انواع RAID سرورهای لینوکس

 

انواع بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 :

 • بازیابی فایل های حذف شده از ولوم های لینوکس.
 • بازیابی اطلاعات از بین رفته پس از فرمت کردن درایوهای لینوکس.
 •  بازیابی حذف فایل ها و فهرستهای حذف شده  .
 • بازیابی اطلاعات از دست رفته پس از نصب مجدد OS.
 •  بازیابی پارتیشن های خراب  لینوکس به دلیل خرابی سوپربلوک یا گروپ دیسکریپتور
 •  بازیابی ولوم آسیب دیده لینوکس .
 • بازیابی اطلاعات از دست رفته بدلیل شناسایی نشدن هارددیسک.
 • بازیابی اطلاعات از دست رفته بدلیل بدسکتور روی هارددیسک.
 • بازیابی اطلاعات در هر سناریوی از دست رفتن اطلاعات بدلایل منطقی و لاجیکالی

 

بازیابی فایل های حذف شده از ولوم های لینوکس: 

در خرابیهای منطقی دو دلیل کاملا قابل ملاحظه وجود دارد: یکی خرابی فایل سیستم فاجعه بار، مانند قالب بندی یا همان فرمت شدن درایو و یا آسیب فوق العاده به اجزای فایل سیستم  و دومی حذف اتفاقی فایلها است.

در حالیکه خرابی های کلی غالبا قابل بازیابی هستند . بازیابی کامل و صد در صد فایل های حذف شده را در شرایط خاصی می توان با موفقیت انجام داد و بازیابی کامل فایلهای پاک شده بر روی درایو های لینوکس امکان پذیر است، بشرط آنکه توسط سایر تکه های فایلهای کپی شده مجدداً جایگزین یا رونویسی نشده باشند یا فایل خود تکه تکه یا فراگمنتیشن شدید نباشد .

در EXT3 یا EXT4، بازیابی فایلهای پاک شده به طور معمول چندان آسان نیست . اما در مقایسه   EXT4 معمولا بهتر از EXT3  بازیابی میشود، زیرا تکه تکه شدن فایل در EXT3 شدیدتر از EXT4 است. پس توجه داشته باشید که این مشکل عمده از ساختار فایل سیستم و طراحی آنست البته در فایل سیستم NTFS هم فایلهای پاک شده که بشدت تکه تکه و پراکنده باشند به آسانی قابل بازیابی نیستند. وباید توجه داشت که همیشه راهکارهایی  برای پیشگیری وجود دارد. اما در همه زمان تکنیک های بازیابی اطلاعات پیشرفته و ۲۰ سال تجربه به ما این امکان را می دهد تا انجام  بازیابی Ext2 , Ext3 , Ext4 ما با نهایت و حداکثر موفقیت در بازیابی و سلامت داده های بازیابی شده و سریع و مقرون به صرفه باشد.