چگونه بفهمیم که یک هارد سوخته است یا در شرف سوختن است ؟

باید گفت که اصطلاح هارد سوخته به معنی سوخته شدن هارددیسک در آتش سوزی و حریق نیست و میتواند منظور سوختن برد الکترونیکی هارد دیسک باشد. اما عموما” به هارد خراب هم ، هارد سوخته میگویند در حالیکه هیچ نوع سوختگی و نشانه آتش یا آتش گرفتگی در هارد قابل مشاهده نیست . آسیب دیدن هارد عموما” به مرور زمان رخ می دهد البته در بعضی مواقع شاید اصلا متوجه مشکل هارد نشوید و یکباره بفهمید هارد شما خراب است.

هارد سوخته

اکنون می خواهیم با نشانه های احتمالی خراب شدن یا به اصطلاح “سوختن هارددیسکها” آشنا بشویم . لازم به ذکر است تشخیص دقیق نوع مشکل هارد توسط افراد متخصص ممکن است.

نشانه های خراب شدن یا به اصطلاح سوختن هارددیسکها :

صداهای نامتعارف :

هارد ها عموما فعالیت  بی صدایی یا تقریبا کم صدایی دارند اما اگر از هارد شما در زمان انجام عملیات خواندن یا نوشتن یا هنگام دیتکت شدن صدای خاصی بر آمد که نامتعارف بود بدانید که هارددیسکتان در شرایط مطمئنی نیست و نزدیک به خراب شدن است پس باید زودتر فکری به حال اطلاعات داخل آن بکنید و از آنها بکاپ بگیرید.

وقتی گاهی هارد اصطلاحا” دیتکت نمیشود یا در واقع شناسایی نمیشود.

اگر هنگام وصل بودن هارد دیسک به سیستم هیچ اتفاقی رخ ندهد و سیستم هارد را شناسایی نکند اصطلاحاً میگویند دیتکت نشده است . اگر این عدم شناسایی به صورت رندوم یا تصادفی اتفاق بیافتد و تکرار بشود یا به تدریج زیاد بشود نشانه آن است که هارد شما در حال سوختن است و اگر سیستم به طور کل هارد شما را نشناسد، احتمال می رود هد هارددیسک معیوب شده و یا بردالکترونیک هارد سوخته یا فرم ویر آن آسیب دیده باشد.

کند شدن هارد و بالا نیامدن سیستم عامل : 

اگر هارددیسک شما دچار بد سکتور شده باشد سیستم شما کند شده و گاهی به سختی بالا آمده یا اصلاً بالا نمی آید. بدسکتور و یا همان سکتورهای خراب اختلال در کار هارددیسک ایجاد می کنند، اگر به صورت گسترده بر روی هارد رخ داده باشد، می تواند منجر به کندی هارد یا بروز صفحه آبی در سیستم ویندوز و یا بالا نیامدن سیستم عامل شود. این مورد با نرم افزارهای مختلف و اسکن دیسک چک میشود و برای حل شدن این مشکل فقط به متخصصین مراجعه کنید.

فرمت طولانی یا همراه با مشکل : 

اگر مدت زمان فرمت شدن هارد شما بصورت نامتعارفی طولانی شده باشد این نیز می تواند نشانه ای از معیوب شدن هارددیسک باشد.

پیغام خطا یا عدم دسترسی :

اگر به یکباره درایوهای هارددیسک شما پیغام خطا یا عدم دسترسی به پارتیشنها را بدهد یا برای باز کردن پارتیشنی نیاز به فرمت داشته باشد احتمال خرابی هارددیسک یا بدسکتور در آن هارد محتمل است .

مشکل در کپی :

اگر انتقال و کپی کردن فایلهایتان به سختی و با مشکل روبرو شود یا به کندی صورت گیرد نشانه خرابی هارددیسک است .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *